Usługi kosmetyczne z VAT 8% od 1 kwietnia 2024 r.

Pozostałe

Zgodnie z zapowiedziami rządu, z dniem 1 kwietnia 2024 roku, stawka podatku VAT dla usług kosmetycznych ulegnie obniżeniu z dotychczasowych 23% do 8%. Zmiany zakładają zmiany stawki dla usług z kategorii takich jak: manicure, pedicure, stylizacja brwi i rzęs, depilacja, przekłuwanie uszu i naświetlanie promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi. Nie wszystkie jednak usługi tzw. beauty będą objęte niższym VAT. Zmiana nie obejmie m.in. usług solarium czy też zabiegów chirurgi plastycznej.

Obecnie bowiem stawką obniżoną VAT w wysokości 8% objęte są w Polsce usługi fryzjerskie. Tymczasem w ślad za przedłożonym projektem stawką obniżoną VAT w wysokości 8% będą objęte określone zabiegi kosmetyczne, w obręb których wchodzą usługi:

  1. pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej);
  2. wykonywania manicure i pedicure;
  3. stylizacji brwi i rzęs;
  4. przekłuwania uszu;
  5. związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody;
  6. wykonywania makijażu;
  7. w zakresie higieny osobistej;
  8. pielęgnacji ciała;
  9. depilacji;
  10. naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Proponowana przez MF zmiana nie zakłada jednak obniżenia stawki dla całego katalogu usług z branży Beauty. Z uzasadnienia do projektu MF wynika bowiem, iż obniżeniu stawki podatku VAT do 8% nie będą podlegać zabiegi kosmetyczne z kategorii inwazyjnych, takich jak:

  1. wykonanie tatuażu;
  2. piercingu;
  3. usługi solarium;
  4. masaż;
  5. zabiegi chirurgii plastycznej;

Na kanwie przedmiotowej zmiany wskazano, iż obniżenie do preferencyjnej stawki VAT nie będzie generalnie obejmować wszystkich zabiegów, które są uznawane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej. W tym przedmiocie należy wskazać, że usługi uznawane za świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a wykonywane przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne, podlegają zwolnieniu od podatku VAT w myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT.

Ostatnie posty

Masz pytania?

Skontaktuj sięz nami!