Usługi kosmetyczne z VAT 8% od 1 kwietnia 2024 r.

Pozostałe

Zgodnie z zapowiedziami rządu, z dniem 1 kwietnia 2024 roku, stawka podatku VAT dla usług kosmetycznych ulegnie obniżeniu z dotychczasowych 23% do 8%. Zmiany zakładają zmiany stawki dla usług z kategorii takich jak: manicure, pedicure, stylizacja brwi i rzęs, depilacja, przekłuwanie uszu i naświetlanie promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi. Nie wszystkie jednak usługi tzw. beauty będą objęte niższym VAT. Zmiana nie obejmie m.in. usług solarium czy też zabiegów chirurgi plastycznej.

Obecnie bowiem stawką obniżoną VAT w wysokości 8% objęte są w Polsce usługi fryzjerskie. Tymczasem w ślad za przedłożonym projektem stawką obniżoną VAT w wysokości 8% będą objęte określone zabiegi kosmetyczne, w obręb których wchodzą usługi:

 1. pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej);
 2. wykonywania manicure i pedicure;
 3. stylizacji brwi i rzęs;
 4. przekłuwania uszu;
 5. związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody;
 6. wykonywania makijażu;
 7. w zakresie higieny osobistej;
 8. pielęgnacji ciała;
 9. depilacji;
 10. naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Proponowana przez MF zmiana nie zakłada jednak obniżenia stawki dla całego katalogu usług z branży Beauty. Z uzasadnienia do projektu MF wynika bowiem, iż obniżeniu stawki podatku VAT do 8% nie będą podlegać zabiegi kosmetyczne z kategorii inwazyjnych, takich jak:

 1. wykonanie tatuażu;
 2. piercingu;
 3. usługi solarium;
 4. masaż;
 5. zabiegi chirurgii plastycznej;

Na kanwie przedmiotowej zmiany wskazano, iż obniżenie do preferencyjnej stawki VAT nie będzie generalnie obejmować wszystkich zabiegów, które są uznawane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej. W tym przedmiocie należy wskazać, że usługi uznawane za świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a wykonywane przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne, podlegają zwolnieniu od podatku VAT w myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT.

Ostatnie posty

Masz pytania?

Skontaktuj sięz nami!