Wynajem auta z zagranicy? Trzeba zapłacić akcyzę.

Księgowość

Wynajem auta z zagranicy? Trzeba zapłacić akcyzę.

Jak wynika z dotychczasowego stanowiska organów skarbowych, trzeba płacić akcyzę od używanych na terytorium Polski samochodów wynajętych za granicą, i to od pierwszego dnia. Wysokość akcyzy jest zależna od pojemności auta i rynkowej jego wartości. Powyższe wynika m.in z interpretacji dyrektora KIS z 25 kwietnia 2018 r. (nr 0111-KDIB3-3.4013.24.2018.1.JS), gdzie  pracownicy polskiej spółki mającej oddział na Słowacji, chcieli przyjeżdżać do naszego kraju wynajętymi na Słowacji pojazdami.

Bardzo podobne wnioski wynikają z interpretacji z dnia 16 lutego 2018 r. (nr 0111-KDIB3-3.4013.265.2017.1.JS), w której pracownicy spółki chcieli przetransportować z Niemiec do Polski dokumenty, pojazdem wynajętym w Niemczech, a następnie chcieli zwrócić pojazd w Polskim oddziale wypożyczalni.

Niemal identyczne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji z dnia 19 grudnia 2017 r. (nr 0111-KDIB3-3.4013.241.2017.1.JS), w której pracownicy polskiej spółki zamierzali jeździć po Polsce, samochodem zarejestrowanym w Czechach.

Na szczęście, w przypadku zwrotu pojazdu po zakończeniu najmu z powrotem do miejsca jego pierwotnego najmu, na podstawie art. 107 o podatku akcyzowym, najemca może wystąpić o zwrot wcześniej zapłaconej akcyzy. Potwierdzeniem tego stanowiska jest interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 lipca 2018 roku (nr 0111-KSIB3-3.4013.102.2018.1.JS)