Zakaz handlu w niedzielę? Nie dla każdego.

Pozostałe

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, 8,5% kontrolowanych placówek naruszyło do tej pory zakaz handlu w niedzielę. Przybywa punktów handlowych, które starają się ominąć wprowadzone ustawą z dnia 10 grudnia 2017 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, obostrzenia. Można założyć, że takich przypadków będzie więcej, biorąc pod uwagę zaostrzenie przepisów od przyszłego roku aż po całkowity zakaz handlu w niedzielę od 2020 roku.

Wprowadzona ustawa zawiera jednak wiele luk, czego przykładem może być sieć sklepów Żabka. Sieć mianowicie powołuje się na status placówek pocztowych dla swoich punktów, prowadząc sprzedaż w niedzielę, a co kwestionowały inspekcje PIP. Sprawy swój finał znajdują w sądzie i póki co sądy przyznają rację przedsiębiorcom.

Oczywiście sposobów na handel w niedzielę jest znacznie więcej. Przykładowo brakuje narzędzi pozwalających efektywnie sprawdzić co jest przeważającą działalnością danej placówki bo np. sprzedaż prasy, papierosów, biletów czy kwiatów, jest dozwolona w niedzielę w punktach gdzie taka działalność jest działalnością przeważającą. Innym sposobem mogą być nie do końca jasne zasady sprzedaży produktów w środkach transportu lub na dworcach.

Ostatnie posty

Masz pytania?

Skontaktuj sięz nami!