Meble na indywidualne zamówienie z 8% VAT.

Księgowość

Jak wskazał Minister Finansów (MF) w interpretacji ogólnej z 27 maja 2020 r. (nr PT3.8101.2.2020) w sprawie opodatkowania właściwą
stawką VAT, świadczenia polegającego na wykonaniu trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, przedsiębiorcy mogą stosować przy dostawie preferencyjną stawkę VAT w wysokości 8%.

Przedstawiona interpretacja prezentuje odmiennie stanowisko, niż dotychczas prezentowane. We wcześniejszej interpretacji ogólnej z 31 marca 2014 r. (nr PT10/033/5/133/ WLI/14/RD 30577) MF twierdził, że trwała zabudowa meblowa jest objęta obniżoną stawką tylko, jeśli jej demontaż spowoduje uszkodzenie mebli i pomieszczenia.

Spór dotyczył zastosowania art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Zgodnie z przywołanym przepisem, 8-proc. stawkę podatku stosuje się m.in. do modernizacji obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przedsiębiorcy, którzy sprzedają szafy wnękowe, od lat toczyli spory z organami skarbowymi uważając, że mają prawo na do
obniżonej stawki VAT.

Finalnie minister finansów potwierdził, że w przypadku tego typu produktów i usług, właściwa będzie 8 proc. stawka VAT. Jak wskazał minister, o zastosowaniu preferencyjnej stawki decyduje trwałe połączenie elementów zabudowy wykonanych na indywidualne zlecenie z elementami konstrukcyjnymi pomieszczenia, które uniemożliwia jej przesunięcie w inne miejsce, a po ewentualnym demontażu taka zabudowa nie może być zdatna do użytku na zasadach tradycyjnego mebla. Tylko w takich okolicznościach zdaniem ministra, mamy do czynienia z kompleksowym świadczeniem, w którym elementem dominującym jest usługa modernizacji obiektu budowlanego.

Co ważne, obniżona stawka nie może być nadal zastosowana, gdy zamontowane meble mogą być powtórnie użyte w innym miejscu. Chodzi o sytuację, gdy po wcześniejszym rozmontowaniu w jednym miejscu, mogą dalej pełnić funkcję użytkową jako samodzielne meble, nawet gdy są przytwierdzone do ścian za pomocą haków mocujących w innym miejscu.

Ostatnie posty

Masz pytania?

Skontaktuj sięz nami!