Centralna baza faktur w 2021 roku.

Księgowość

Jak informuje Ministerstwo Finansów (MF), trwają prace nad uruchomieniem w 2021 roku platformy służącej do wymiany faktur między przedsiębiorcami. Jak wyjaśnia ministerstwo, przedsiębiorca po wystawieniu faktury w swoim systemie finansowo-księgowym, przekaże fakturę na platformę MF. Następnie kupujący będzie mógł pobrać z bazy danych MF elektroniczną wersję tego dokumentu.

W początkowej fazie tzw. e-faktury mają być dobrowolne, ale są wprowadzane z założeniem obowiązku stosowania. W proponowanych przez MF rozwiązaniach, podatnicy będą mieli dostęp do wszystkich wersji elektronicznych swoich faktur (sprzedaży, zakupu) za pośrednictwem platformy. Docelowo każdy podatnik ma mieć swoje osobiste konto do celów podatkowych.

Co ważne, dostęp do platformy MF ma być możliwy z każdego urządzenia (telefonu, tabletu, komputera itp.). Za pośrednictwem platformy, podatnik ma mieć możliwość załatwienia online wszystkich spraw związanych z podatkami oraz ma mieć dostęp do kompletu informacji, którymi na jego temat dysponuje US.

Wprowadzenie e-faktur spowoduje uproszczenie czynności sprawdzających i kontrolnych realizowanych przez organy skarbowe. Brak będzie również konieczności wysyłania pliku JPK na żądanie US, ponieważ fiskus będzie miał do nich dostęp w swojej bazie.

Podobne rozwiązanie zostało już wdrożone we Włoszech.

Ostatnie posty

Masz pytania?

Skontaktuj sięz nami!