Warsztat samochodowy wymieniający olej? Obowiązkowo w VAT.
Jak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej (sygn. akt 0111-KDIB3-3.4012.243.2018.1.MK) z dnia 17 października 2018 roku, w przypadku świadczenia usług przy użyciu własnego towaru akcyzowego, musi rozliczać VAT, bez względu na wysokość obrotów.
Sprawa dotyczyła mechanika prowadzącego warsztat samochodowy, którego obroty nie przekraczały 200 tyś zł, w związku z czym korzystał on ze zwolnienia z podatku VAT. Planował on rozszerzyć zakres swoich usług i zaczął wymieniać olej silnikowy w samochodach klientów. Mechanik podnosił argument, że świadczona usługa będzie usługą kompleksową albowiem oprócz dostarczenia oleju, mechanik dokona jego wymiany.
Dyrektor KIS nie zgodził się z prezentowanym stanowiskiem i wskazał, że klient będzie oczekiwał dostawy oleju wraz z jego wymiana w aucie. W ocenie dyrektora KIS, obie usługi mogą być realizowane oddzielnie, w związku z czym nie ma mowy o kompleksowej usłudze. Oznacza to, że na gruncie podatkowym dostawa i usługa powinny zostać potraktowane odmiennie, co będzie skutkowało pozbawieniem mechanika prawa do zwolnienia z podatku VAT.
Dyrektor przywołał w uzasadnieniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE): z dnia 27 października 2005 roku (sygn. akt C-41/04), z 9 marca 2007 r. (sygn. akt C-111/05) oraz z 22 października 2009 roku (sygn. akt C-242/09). W przywołanych orzeczeniach TSUE wskazał, że aby ocenić czy daną transakcję należy traktować jako usługę kompleksową, trzeba zbadać oczekiwania nabywcy oraz to czy ewentualny podział na odrębne czynności miał sens ekonomiczny.