Przedterminowe rozwiązanie umowy a podatek VAT – zmiana stanowiska KAS.

Pozostałe

Przedterminowe rozwiązanie umowy a podatek VAT – zmiana stanowiska KAS

Kara umowna za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy z winy najemcy podlega opodatkowaniu VAT – uznał Szef Krajowej Administracji Skarbowej w nowej interpretacji z 25 września 2025 r. (sygn. DOP7.8101.10.2025.FMLM).

Zmieniono tym samym wcześniejsze stanowisko z 2020 r., które traktowało taką karę jako nieopodatkowane odszkodowanie. Nowa interpretacja opiera się na aktualnym orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE (m.in. wyroki C-295/17, C-43/19, C-622/23), zgodnie z którym opłaty za wcześniejsze rozwiązanie umów stanowią wynagrodzenie za usługi, a więc podlegają VAT.

Chodzi o sytuacje, gdy najemca lub dzierżawca przedwcześnie rozwiązuje umowę, a zapis umowny przewiduje za to karę w wysokości wielokrotności czynszu. Spółka, która wystąpiła o interpretację, argumentowała, że kara jest rekompensatą za stratę, a nie zapłatą za usługę. Szef KAS uznał jednak, że jest to świadczenie wzajemne i powinno być opodatkowane VAT

Zmieniona interpretacja indywidualna Szefa KAS z 25 września 2025 r. (sygn.DOP7.8101.10.2025.FMLM)

22 100 66 65