Kilometrówka 2019.

Księgowość

Kilometrówka 2019.

Założenia niedawno opublikowanej nowelizacji przepisów m.in. ustawy o PIT i CIT (Dz.U. Z 2018 r. poz. 2159) informują nas o tym, że od 2019 roku z prowadzenia kilometrówki zwolnieni będą osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, natomiast pracownicy nadal będą musieli ją prowadzić.

Właściciel firmy po nowemu

Dokładniej analizując nowelizację okazuję się jednak, że zwolnione z kilometrówki będą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lecz tylko wtedy, gdy użytkować będą swój własny samochód niewprowadzony do firmowej ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca w takim wypadku będzie mógł zaliczyć do kosztów 20 % wydatków związanych z używaniem takiego pojazdu.

Pracownicy jak dotychczas

Pracowników obowiązywać będzie nadal i bez zmian kilometrówka zgodna z art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT. Przypomnijmy, że zwrot kosztów poniesionych prze z pracownika za użytkowanie prywatnego pojazdu zarówno w jazdach lokalnych jak i podróżach służbowych wyliczamy w następujący sposób:

Mnożymy liczbę przejechanych kilometrów (wynikającą z kilometrówki) przez stawkę za kilometr.

Obecnie stawki określone są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 roku,(Dz.U. Nr 27, poz. 271 ze zm.), i wynoszą:

  • 0,5214 zł w przypadku samochodów osobowych z silnikami o pojemności mniejszej niż 900 cm sześc.
  • 0,8358 zł w przypadku samochodów osobowych z silnikami o pojemności większej niż 900 cm sześc.

W przypadku jazdy lokalnej pracodawca może zwracać koszty pracownikowi w postaci kwoty zryczałtowanej przy jazdach lokalnych, jednak tylko dla wybranych grup zawodowych (nie dotyczy poczty Polskiej, lasów Państwowych i pomocy społecznej). Stawki jak na razie zostają bez zmian tak samo jak stanowisko fiskusa mówiące, że ryczałt i kilometrówka nie są zwolnione z PIT. Wielu ekspertów jest zgodnych co do jednego, że nowelizacja mogła objąć większą ilość punktów. Wyżej wymienione stawki mogłyby zostać zaktualizowane a także budząca wiele niejasności sprawa zwrotu kosztów autostrad i parkingów, które jak na razie nie stanowią kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu.

Inne zmiany

Innymi istotnymi zmianami są limity odpisów amortyzacyjnych, opłat z tytułu leasingu, najmu i dzierżawy, oraz limit w zaliczaniu kosztów podatkowych. Wszystkie te limity wynosić będą 150 tyś zł.

Ostatnie posty

Masz pytania?

Skontaktuj sięz nami!